Domácí lékárnička

Teploměr

Klasický lékařský je přesnější, lze použít u starších spolupracujících dětí na měření teploty v podpaží. U digitálních teploměrů je dobré si přečíst návod pro jaké měření je teploměr určen ( v podpaží, konečníku, v ústech), ev. porovnat teplotu naměřenou v jednu dobu digitálním a lékařským teploměrem.

Léky na snížení teploty (antipyretika)

Je dobré mít v lékárničce 2 druhy antipyretik – paracetamol a ibuprofen. Tyto 2 druhy lze při setrvalých teplotách kombinovat a podávat střídavě i v kratším intervalu ( po 3-4 hod.) než je doporučených 6 hodin pro jeden druh. Léky z řady ibuprofenu jsou např. Brufen, Nurofen, Ibalgin,…, z řady paracetamolu např. Paralen, Panadol. Léky z obou skupin jsou k dispozici ve formě sirupů, čípků, tablet, záleží na šikovnosti dítěte a schopnosti rodiče podat tu kterou lékovou formu. Při teplotě u dětí do 15 let NIKDY nepodáváme léky s kyselinou acetylosalicylovou tj. Acylpyrin, Anopyrin,…- hrozí poškození jater.

Dezinfekční prostředek na drobná poranění

Betadine, Septonex, Jodisol, …

Oční kapky

Ocuflash, Ophtalmo-septonex, Vizine,…. vše kapky. U dětí se NEPOUŽÍVAJÍ oční masti, jen ve vyjímečných případech na doporučení lékaře.

Léky proti průjmu

Základem léčby průjmu je DIETNÍ REŽIM, lze doplnit některým z následujících léků: Smecta, Enterol, živočišné uhlí, probiotika( Nutrolin B, Probion, Lactobacil,…) U dětí při běžném průjmu NEPODÁVÁME Endiaron, Ercefuryl a jiná střevní dezinficia, ani léky na snížení střevní motility např. Imodium. Při průjmu spojeném s horečkou vyhledáme lékaře.

Léky proti alergii

Pro celkové podání Zyrtec, Xyzal, Fenistil. Zodac,…kapky nebo tablety, lze i volně koupit. Pro místní podání na kůži Fenistil gel.